Nadbrzeże - Stanica Wodna

Kiedyś w Nadbrzeżu funkcjonowała niewielka przystań, administrowana przez jednostkę wojskową z Elbląga. Był bardzo solidny pomost, okazjonalnie czynny bar, toalety. Dawny kanał portowy, mogący być zalążkiem solidnej przystani żeglarskiej był zamulony i zarośnięty. Przystań wojskowa zlokalizowana była po wschodniej stronie.

Kanalikiem i nieużytkami po stronie zachodniej przystani zainteresowali się żeglarze z JachtKlubu Elbląg. Pozyskali środki unijne i stworzyli tu swoją letnią przystań, która została otwarta wiosną 2008 roku. Wtedy z kolei wojskowi rozebrali swój pomost i ich część przystani zaczęła popadać w ruinę.

W 2013 roku, teren dawnej przystani wojskowej przejęło Starostwo Powiatowe i stworzyło tutaj Stanicę Wodną w Nadbrzeżu, która zaczęła funkcjonować od wiosny 2014 roku. Stanicą zarządza  Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim. Na terenie Ośrodka znajdują się cztery domki do wynajęcia (cena 20 zł za dobę od osoby). Na terenie Ośrodka są sanitariaty, zaplecze kuchenne, wiaty z grillami, plac zabaw dla dzieci do dyspozycji jest prąd i woda. Wyznaczone są miejsca na ognisko, znajduje się tu także spory parking. Są także miejsca do biwakowania w celu ustawienia namiotu. Stanica wynajmuje sprzęt wodny i jachty. Wszystko jest ogrodzone i dozorowane. Można przyjechać, wynająć jacht i nie obawiać się o samochód.

W pigułce  
Stanica Wodna w Nadbrzeżu powstała w miejscu dawnego ośrodka nazywanego - w czasach gdy zarządzało nim wojsko - "Kantyną". W 2013 roku staraniem  elbląskiego starostwa powiatowego wykonano tam gruntowny remont, który przyniósł w rezultacie wspaniałą, ogólnodostępną bazę turystyczną. Zrealizowano go ze środków Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Wiślany, a projekt współfinansowany był także przez Unię Europejską. Działalność stanicy ma na celu wzmocnienie konkurencyjności oraz  utrzymania atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa. Obiekt administrowany jest  na zlecenie Starostwa Powiatu Elbląskiego jako jednostki prowadzacej przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim. Kierownikiem jest Jerzy Sukow, kóry ma do dyspozycji dwóch bosmanów - Mariusza Grudzińskiego i Jana Olszewskiego [aktualizacja 2017: nastąpiły zmiany w zespole obsługi stanicy].

Stanica usytuowana jest tuż przy Zalewie Wiślanym i posiada niezależny dostęp do wodnego akwenu. Bardzo blisko jest stacja kolejowa Nadbrzeże (linia kolejowa czynna jest tylko w sezonie letnim). Obok jest niezwykle oryginalna Art-Cegielnia - siedlisko zbudowane na bazie przedwojennej cegielni. W pobliżu był Ośrodek Zdrojowy z leczniczymi źródłami wody. Niedaleko jest Suchacz, dawna wieś neolityczna z pięknym, chociaż mocno zaniedbanym dawnym zameczkiem, dwoma sklepami i restauracją "Zapiecek". Stąd już niedaleko do Cesarskich Kadyn, Podgrodzia, Tolkmicka i Fromborka. 

Stanica położona jest na obszarze Natura 2000 i w granicach Parku Krajobrazowego Wysoczyzna Elbląska, dawniej i dziś określanej mianem Krainy jak baśń. Okolice są  prawdziwym rajem dla wędrowców, wodniaków, rowerzystów, motocyklistów, lotniarzy, entuzjastów surfingu itp. sportów. Jak się nietrudno domyślić, na takim terenie nie brak też różnorodnych roślin i zwierząt. Są tu jelenie, sarny, dziki, bobry, lisy, borsuki, a także kilka gatunków szczególnie chronionych takich jak: orły bieliki, jastrzębie, bociany czarne, żurawie, kormorany, krogulce, żmije, padalce, nietoperze, pachnice dębowe itd. Lasy są przeważnie mieszane, z przewagą buków, dębów, jesionów, klonów i świerków i z niezwykle bogatym poszyciem w postaci np. naparstnic, storczyków, tojadów, pierwiosnków, konwalii, paprotek, kopytników i całą gamą uroczych mchów i  porostów.  To naprawdę wyjątkowe miejsca...

Przygotowanie stanicy

Aby baza spełniała oczekiwania przyszłych użytkowników konieczne było przeprowadzenie gruntownego remontu. Zakres rozpoczętych w 2013 roku prac obejmował:

 1. Remont budynku klubowego i dostosowanie go do potrzeb stanicy:
  a. stworzeniu sali klubowej/szkoleniowej z aneksem socjalnym, kominkiem, punktem widokowym,
  b. stworzeniu zaplecza szkutniczego,
 2. Budowę kanalizacji.
 3. Budowę ogrodzenia od strony trzcinowiska.
 4. Stworzenie monitoringu i przyłączenia go do monitoringu MOW.
 5. Remont oświetlenia.
 6. Remont 4 domków letniskowych.
 7. Remont węzła sanitarnego (pryszniców, wc, miejsce do mycia naczyń i suszarni).
 8. Utworzenie dróg dojazdowych, chodników, parkingu (1000 m2).
 9. Odbudowę hali do przechowywania sprzętu.
 10. Rewitalizację boiska do piłki siatkowej, instalacji bramki do piłki nożnej, kosza do koszykówki i stołu do tenisa stołowego.
 11. Budowę placu zabaw dla dzieci.
 12. Utworzenie miejsc biwakowych dla namiotów, stworzenia wiaty oraz miejsca na grill/ognisko.
 13. Utworzenie rampy slipowej (kratownica stalowa) dla małych jednostek: optimist, omega małe jachty, motorówki, skutery wodne.
 14. Rewitalizację główki portowej; stworzenie stanowisk wędkarskich.
 15. Rewitalizację plaży.
 16. Utworzenie strefy bezpłatnego, bezprzewodowego Internetu.
 17. Utworzenie oznakowania drogowego kierującego do stanicy.
 18. Dostosowanie obiektu dla potrzeb niepełnosprawnych.
 19. Odbudowę wiat rekreacyjnych.

Co można tu robić?
Istniejące zaplecze sprzętowe i socjalne stanicy pozwala na organizowanie wielu przedsięwzięć o charakterze indywidualnym i masowym. Do najważniejszych zaliczyć należy:

 1. Organizacja zajęć żeglarskich dla dzieci i młodzieży.
 2. Organizację zajęć kajakowych oraz spływów.
 3. Organizację zajęć szkutniczych i bosmańskich.
 4. Ogranizację zajęć z żeglarstwa lodowego.
 5. Organizację regat dzieci i młodzieży, jachtów prywatnych, regat bojerowych DN, ice-opti.
 6. Organizację kursów na patenty żeglarskie i motorowodne.
 7. Organizację stacjonarnych obozów żeglarskich oraz rejsów po Zalewie Wiślanym, Zalewie Kaliningradzkim, Zatoce Gdańskiej, Morzu Bałtyckim, Kanale Elbląskim i jeziorze Jeziorak.
 8. Organizację spotkań ze znanymi ludźmi związanymi z żeglarstwem.
 9. Obsługę ruchu turystycznego jednostek wodnych.
 10. Cumowanie i dozór jachtów w sezonie, zimowanie jednostek na terenie stanicy.
 11. Obsługę rowerowego ruchu turystycznego.
 12. Obsługę zlotów pamięci narodowej w Nadbrzeżu.
 13. Organizację i promocja działań ekologicznych na rzecz Zalewu Wiślanego.
 14. Organizację imprez społecznych.
 15. Obsługę imprez okolicznościowych, imprez integracyjnych, zlotów motocyklowych itp.

Stanica dysponuje
Stanica ma doskonałe wyposażenie sprzętowe umożliwiające realizację wspomnianych wyżej zadań. I tak: sprzęt szkoleniowy:

 1. Jacht kabinowy Maxus 24 przyczepą i silnikiem 5KM.
 2. Łódki szkoleniowe Optimist.
 3. Jacht regatowy klasy Laser.
 4. Jacht otwartopokładowy Nexo.
 5. Zestawy do windsurfingu.
 6. Zestawy do kitesurfingu.
 7. Kajaki jedno i dwuosobowe; sprzęt bojerowy: bojery klasy DN, bojery klasy Ice-Opti, bojer klasy Monotyp XV; sprzęt do asekuracji na lodzie: quad Kymco 450 MXU, sanie lodowe; sprzęt do asekuracji zajęć na wodzie: łódź asekuracyjna typu Rib Ustka 520 z silnikiem Yamaha 40KM wraz z przyczepą do transportu Riba wraz z nadstawką do transportu Optimistów; sprzęt regatowy: znaki kursowe; zimowy sprzęt do organizacji regat: lina stalowa, startowa z numerami. Ponadto stanica dysponuje: myjką wysokociśnieniową, punktami poboru wody i prądu oraz przyczepą transportową do transportu kajaków, rowerów, optimistów, laserów itp. (platforma transportowa 6x2m z plandeką lub bez).

 Nadbrzeże - podejście. Fot. Piotr Salecki


Nadbrzeże - podejście. Pod żadnym pozorem nie podpływajmy do plaży po wschodniej stronie. Fot. Piotr Salecki


Nadbrzeże - podejście. Fot. Piotr Salecki


Nadbrzeże - pomosty i slip stanicy Wodnej Nadbrzeże. Na drugim brzegu - przystań JachtKlubu Elbląg. Fot. Piotr Salecki


Nadbrzeże - pomosty i slip stanicy Wodnej Nadbrzeże. W tle budynek bosmanatu, magazyny i domki letniskowe. Fot. Piotr Salecki


Ta niepozorna budka to miejsce gdzie zjecie tanie i bardzo smaczne domowe posiłki. Fot. Piotr Salecki


Nadbrzeże - Fot. Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź