Nadbrzeże - przystań Jachtklubu

Nadbrzeże w latach powojennych było ważnym portem ekpedycji wyrobów pobliskiej cegielni. Potem, nieco zapomniane straciło najpierw oznakowanie nawigacyjne (dzienne i nocne), następnie basenik portowy przestał być użytkowany przez profesjonalną żeglugę, zamulił się i zarósł. Teren po wschodniej stronie portu przejęli w użytkowanie wojskowi z elbląskiej jednostki, tworząc tutaj ośrodek wypoczynkowy dla swojej kadry. Kilka domków, budynek minibaru, boiska, plaża - nieco kamienista. Przez wiele lat ośrodek był niedostępny dla zwykłych żeglarzy czy turystów. Część wschodnia portu była nieużytkowanym, zarośniętym trzcinowiskiem.

Po przemianach pod koniec lat 80 wojskowi "otworzyli podwoje" i zbudowali u nasady basenu bardzo solidną keję. Dzięki temu mogły tu zawijać jachty, co prawda o niewielkim zanurzeniu.


Dwie przystanie w Nadbrzeżu
Obecnie w niewielkim Nadbrzeżu funkcjonują aż dwie przystanie jachtowe. Aż - bo jak na specyfikę Zalewu Wiślanego to naprawdę dużo, jak na tak niewielki porcik.
Po zachodniej stronie powstała w 2008 roku przystań letnia JachtKlubu Elbląg - i tę właśnie przystań opisujemy w niniejszym artykule.
Po wschodniej stronie w 2013 roku, w miejscu dawnej przystani wojskowej Starostwo Powiatowe i stworzyło Stanicę Wodną w Nadbrzeżu, która zaczęła funkcjonować od wiosny 2014 roku. Stanicą zarządza  Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim.

Nadbrzeże - nowa przystań jachtowa
Nadbrzeże to kolejna „zielona wnęka” Zatoki Elbląskiej. W przypadku sztormowej pogody na Zalewie warto wykorzystać osłonę Wyspy Nowakowskiej i pobuszować po kolejnych, sąsiadujących ze sobą ślicznych porcikach. Pewnym utrudnieniem jest mnogość sieci i żaków, ale wystawiając „oko” na pewno dacie sobie radę.
Z Nadbrzeża warto udać się spacerkiem do Kupty (w kierunku zachodnim). Miejsce całkowicie niedostępnego dziś portu z daleka zaznacza kępa drzew.


Zalewowa przystań jachtowa JachtKlubu Elbląg
W latach 2007-2008 zarośnięty, zamulony, od wielu lat nieczynny basen przystani został pogłębiony i oczyszczony. Projekt został dofinsnsowany z funduszy Unii Europejskiej. Po zachodniej stronie basenu powstała wspomniana nowa przystań jachtowa. Jest to druga - po macierzystej Elblągu - przystań JachtKlubu Elbląg, zwana także Bazą Letnią JachtKlubu Elbląg.
Uroczyste otwarcie zrewitalizowanej przystani nastąpiło 28 czerwca 2008 roku.
Przystań funkcjonuje zasadniczo przez dwa letnie miesiące, poza nimi raczej tylko w weekendy.

Podejście

Dobrym punktem orientacyjnym jest komin cegielni, położony nieco na wschód od portu. Przystań położona jest prawie na trawersie boi torowej 12/ELB, w każdym razie płynąc od strony Zalewu po minięciu Światła Elbląg („Andzi”), szukajmy oprócz komina na brzegu zielono-żółtego (bladożółtego) budynku, który także stanowi punkt orientacyjny. Z daleka widać także jasnobrązowy maszt ceremonialny z powiewającymi banderami.


Podchodzimy kursem wprost na środek basenu portowego. Dzięki pogłębianu związanemu z odmuleniem i budową przystani mogą tu wchodzić jachtu balastowe o zanurzeniu do 1,5 metra.


Uważajmy jednak! Poza torem podejściowym, nieoznakowanym żadnymi pławami występują silne spłycenia.


W okolicy mnóstwo sieci i żaków, przegradzających nieraz w poprzek Zatokę Elbląską na prawie całej szerokości. Podpływając bliżej przekonamy się jednak, iż to złudzenie, a w sieciowych ciągach znajdują się „bramki”. Podchodzimy, najlepiej z kierunku podanego strzałką na mapce. Nadbrzeże znajduje się we wschodniej części Zatoki Elbląskiej, który zapewnia swobodne halsowanie. Im dalej „na zachód” tym gęściej od sieci i wodnej roślinności.


Cumujemy

do Nabrzeża Zachodniego. Jest ono na przeważającym odcinku ziemne, skarpowe. Gdzieniegdzie zlokalizowane są stałe pomosty. Jeśli są wystawione bojki, to cumujemy rufą do boi, dziobem do kei lub wprost do brzegu. Możemy też cumować do Nabrzeża Południowego, zamykającego basen portowy. Tam z kolei solidny, drewniany pomost rozciąga się na całej długości. Bojki cumownicze mogą, ale nie muszą być wystawione. Możliwość podłączenia się do prądu i nabrania wody. Wc i prysznice są w kontenerze w południowo-zachodnim narożniku.
Kantorek bosmana - chwiliwo w przyczepie campingowej w pobliżu.


Nabieżniki

Żadnych świateł ani nabieżników nie ma.


Komunikacja

PKP niestety na razie nie kursuje, planowane jest uruchomienie sezonowych turystycznych pociągów z Elbląga do Braniewa. Do PKS-u spory spacerek drogą pod górę.


Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź