Archiwum newsów 2016

Mapka schematyczna Pętli Żuławskiej - aktualizacja na sezon 2017

Na naszej stronie w dziale mapy zamieszczamy różnego rodzaju mapy, plany i schematy, przydatne wszystkim pływającym po Pętli Żuławskiej i sąsiednich szlakach wodnych. Na szlakach wodnych zmiany następują z roku na rok, dlatego mapki wymagają częstych aktualizacji. Czuwa także "chochlik drukarski", a i autorom mapek zdarza się popełnić błąd.






21 numer biuletynu Spółki Pętla Żuławska

Biuletyn-newsletter spółki Pętla Żuławska to cykliczne wydawnictwo informujące o działaniach podejmowanych przez spółkę, a także ważnych zmianach i wydarzeniach na wodach Pętli. Czekamy na Wasze uwagi, opinie, czy propozycje zmian dotyczące szlaków Wodnych Pętli Żuławskiej, funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych i przystani. Zapraszamy do lektury aktualnego 21 numeru biuletynu i numerów archiwalnych.

Mamy dla Was czwarte wydanie przewodnika po Pętli Żuławskiej

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Departament infrastruktury, wznowił przewodnik po szlakach wodnych Pętli Żuławskiej. To już czwarta edycja tego przewodnika. Podzielony jest na cztery części. Pierwsza - to opis historyczno-krajoznawczo-architektoniczny. Druga - to już "właściwy" przewodnik, czyli opis szlaków wodnych. Trzecia - to różnego rodzaju "porady kapitańskie", proponowane trasy rejsów, zestawienie znaków żeglugowych czy informator teleadresowy. Czwarta - to opis bazy Pętli Żuławskiej, który zawiera nie tylko przystanie wybudowane w ramach projektu Pętla Żuławska, ale w ogóle wszystkie znajdujące się na szlaku. Przewodnik jest bezpłatny i z przyjemnością wyślemy go wszystkim naszym Czytelnikom (do wyczerpania naszych zapasów). Jak dostać przewodnik - czytajcie dalej artykuł.

Przekop Wisły w sezonie 2017 jedyną drogą wodną z Pętli Żuławskiej do Gdańska

Szlak Przekopu Wisły stanie się w sezonie 2017 bardzo ruchliwą drogą wodną, ze względu na remont i zamknięcie śluzy Przegalina. Płynąc przez śluzę Przegalina i dalej Martwą Wisłą, nie trzeba było wychodzić na Zatokę Gdańską. Dodatkowym powodem była zła sława Przekopu, opowieści o trudnym wejściu, wszechobecnych mieliznach, braku oznakowania. W sezonie 2017 wodniacy nie będą mieli wyboru. I chociaż część owych "żeglarskich opowieści" jest prawdziwa, to jednak rzeczywistość jest o wiele mniej groźna.

Groszkowo i Grochowo - nad Szkarpawą i Wisłą Królewiecką

Grochowo to wieś na Pętli Żuławskiej, nad Wisłą Królewiecką. Ciekawostkę stanowi fakt, że miejscowość o bardzo podobnej nazwie, Groszkowo, położona jest nad sąsiednią Szkarpawą. Cumując w Grochowie możemy więc zacumować do pomostu nad Wisłą Królewiecką, a w Groszkowie zawinąć do pozostałości dawnych basenów portowych, dziś opuszczonych i zielonych, doskonałych na biwak - nad Szkarpawą.


Ujście Szkarpawy i Nogatu do Zalewu Wiślanego

Ze względu na uwarunkowania hydrograficzne, ujście dwóch głównych rzek Pętli Żuławskiej - Nogatu i Szkarpawy  do Zalewu Wiślanego jest zazwyczaj błędnie opisywane w przewodnikach. Otóż według tych błędnych opinii Nogat uchodzi do Szkarpawy, a następnie Szkarpawa do Zalewu Wiślanego. Płynąc tamtędy również odnosimy podobne wrażenie. A jak jest naprawdę?

Relacja Adama Śliwy z rejsu hausbootem w lipcu 2016 po Zalewie Wiślanym, Pętli Żuławskiej i Zatoce Gdańskiej

Relacja z rodzinnego rejsu barką motorową (hausbootem) na trasie Stara Pasłęka-Elbląg-Malbork-Tczew-Gdańsk-Przekop Wisły-Rybina-Kąty Rybackie-Krynica Morska-Frombork-Stara Pasłęka. Wiele praktycznych uwag sprawia, iż ta ciekawa relacja stanowi bardzo ważne źródło praktycznych informacji dla wszystkich, którzy planują rejs po tych wodach.

Rejs barką z Pojezierza Iławskiego do Elbląga w latach trzydziestych

Film z rejsu barką Kanałem Elbląskim i rzeką Elbląg w latach trzydziestych przedstawia unikalne ujęcia tego szlaku wodnego i funkcjonowania załogi - w większości zapewne rodziny. Barka przewozi drewno z Pojezierza Iławskiego do Elbląga. Jednostka ma napęd żaglowy i z konieczności na kanale załoga burłaczy lub odpycha się długimi drągami (bumsztakami) od dna.

Kamienica Elbląska

Kamienica Elbląska według nomenklatury Urzędu Morskiego ma status portu. W rzeczywistości jest to niewielka przystań w ciągu podobnych do niej przystani - takich jak Nadbrzeże czy Jagodna - na Zatoce Elbląskiej. Przystań to prostokątny, bardzo długi kanał (około 400 metrów), o szerokości na wejściu około 15 metrów, nieco zwężający się wgłąb przystani.


Dworzec kolejowy w Tolkmicku

Połączenie kolejowe przez Tolkmicko zostało otwarte 20 maja 1899r. Wiązało się to z uruchomieniem linii na trasie Elbląg – Tolkmicko – Frombork (długości 35,9 km), które zostało przedłużone do Braniewa. Budynek dworca w Tolkmicku został wzniesiony z cegły oraz w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglanym (tzw. mur pruski). W 1995 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Wielki Upust - jaz i śluza łącząca Nogat i Liwę

Wielki Upust to ceglany jaz u ujścia Liwy do Nogatu. Został wybudowany w 1852 roku, w korpusie wału przeciwpowodziowego. Powstał jako część większego założenia, mającego na celu skierowanie większej ilości wody do Wisły (kosztem Nogatu) oraz zabezpieczenie Żuław Elbląskich przed powodziami. Składało się ono z przekopu Nogatu wraz z jazem ( koło wsi Piekło), oraz systemu wałów przeciwpowodziowych.

Nowa galeria zdjęć - Wisła Królewiecka

Nowa galeria zdjęć na stronie - Wisła Królewiecka. To droga wodna na Zalew Wiślany alternatywna dla Szkarpawy na odcinku od Rybiny. Na szlaku są dwa mosty zwodzone i miejscowości Grochowo i Sztutowo. na zdjęciu - widok z mostu zwodzonego w Rybinie.



20 numer biuletynu Spółki Pętla Żuławska

Kolejny numer biuletynu a w nim: informacje o  zmianie operatora w Kątach Rybackich, dofinansowaniu z programu Interreg South Baltic, Światowym Dniu Turystyki w Gdańsku, inauguracji Roku Wisły w Toruniu, zebraniu w sprawie porozumienia klastrowego, Międzynarodowych Targach Turystycznych w Nadarzynie k/Warszawy  i wiele innych.

Rozmowy dotyczące żeglugi na wodach Pętli Żuławskiej z Urzędem Morskim i RZGW Gdańsk

W dniu 2 listopada przedstawiciele Pętli Żuławskiej i portalu Pomorski Szlak Żeglarski odbyli rozmowy z władzami Urzędu Morskiego w Gdyni i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, na temat postulatów Pętli Żuławskiej i środowiska wodniackiego, odnośnie usprawnienia żeglugi po szlakach Pętli Żuławskiej.

Pochylony rejs Pętlą Żuławską

Relacja Marka Mroza z rejsu z Gdańska na Pojezierze Iławskie, przez wody Pętli Żuławskiej i Kanału Elbląskiego. Warte obejrzenia są również piękne zdjęcia. Zapraszamy do lektury i czekamy na Wasze relacje z rejsów po wodach Pętli Żuławskiej, które z przyjemnością zamieścimy na stronie.

Nowa galeria zdjęć - Szkarpawa z Rybiny do Osłonki

Nowa galeria zdjęć na stronie - Szkarpawa od Gdańskiej Głowy do Rybiny. Kilkaset fotografii pozwala na odbycie wirtualnej podróży i zachęca Was do popłynięcia tą rzeką już w najbliższym sezonie.




Nowy dział na stronie szlaki wodne Pętli Żuławskiej

Pierwszą rzeką którą opisujemy w nowym dziale jest Szkarpawa. To typowa żuławska rzeka - prawie bez prądu. Ma długość 25,4 km. W przeważającej długości obwałowana, z brzegami porośniętymi szuwarami. Łagodnie meandruje, są również długie proste odcinki. Stanowi podstawową i najkrótszą drogę wodną dla jachtów płynących z Gdańska na Zalew Wiślany a także z Gdańska do Elbląga i dalej, na Kanał Elbląski i Pojezierze Iławskie.

Najbardziej przyjazna przystań Pętli 2016 - głosujcie!

Nagrodę na najbardziej przyjazną przystań Pętli Żuławskiej nadajemy po zakończeniu sezonu, na podstawie ankiet, wypełnianych przez wodniaków na przystaniach. Swój głos możecie również oddać wysyłając do nas email. Na Wasze głosy czekamy do końca października.



Kanał Zatoka-Zalew - jakie były początki?

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, mylnie nazywany niekiedy Przekopem, nie schodzi z czołówek lokalnych i ogólnopolskich mediów. Budowa ma zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na łamach naszego portalu będziemy obszernie informować o tej inwestycji. Zaczniemy od cofnięcia się wiele lat wstecz. Już bowiem w latach siedemdziesiątych powstawały różne koncepcje dotyczące kanału Zatoka-Zalew jak i samego Zalewu Wiślanego.

Spotkanie założycielskie klastra Pętla Żuławska 27 października w Błotniku

Podstawowym celem utworzenia porozumienia klastrowego jest zwiększenie szans rozwojowych gospodarki województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz wzmocnienie konkurencyjności portów, przystani, infrastruktury wodnej śródlądowej i morskiej oraz innych rodzajów infrastruktury turystycznej, sportowej i hydrotechnicznej, leżącej na akwenach związanych z działalnością naszej Spółki.

VIII Młodzieżowe Zawody Łodzi Motorowych RIB pod patronatem Pętli Żuławskiej

W dniu 11 września 2016 r. pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, na akwenie wodnym Martwej Wisły przy ul. Tamka 19 na Gdańskich Stogach, odbyły się VIII Młodzieżowe Zawody Łodzi Motorowych RIB. W imieniu Pomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego w Gdańsku zawody zorganizował Gdański Klub Morski LOK im. Generała Mariusza Zaruskiego. Partnerem i sponsorem imprezy była między innymi spółka Pętla Żuławska, która ufundowała nagrody dla zwycięzców.

Jak żeglować po Pętli - poradnik dla początkujących Krzysztofa Kobusa

Pożyczając hausbota czyli barkę nikt nie oczekuje od Was, że będziecie guru pływania.  Będziecie niżej niż zielony listek wśród kierowców, czyli raczej zawalidroga z „L”.  Nawet jak macie Kapitana Żeglugi Wielkiej, to każdy z uprawnieniami potraktuje Was jak… nieprzewidywalnych… reszty się domyślcie! Ma to dobre strony, bo każdy wie, że ma Was omijać szerokim łukiem.

19 numer biuletynu Pętla Żuławska

Biuletyn-newsletter spółki Pętla Żuławska to cykliczne wydawnictwo informujące o działaniach podejmowanych przez spółkę, a także ważnych zmianach i wydarzeniach na wodach Pętli. Czekamy na Wasze uwagi, opinie, czy propozycje zmian dotyczące szlaków Wodnych Pętli Żuławskiej, funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych i przystani. Zapraszamy do lektury aktualnego 19 numeru biuletynu i numerów archiwalnych.

Tuga i Święta, czyli przygoda tuż za... zakrętem

Przygoda tuż za... zakrętem, czyli szlaki na uboczu. Któż z wodniaków nie marzy o dalekich, wspaniałych wyprawach, zdobywaniu nieznanych lądów, odkrywaniu nowych dróg? Codzienne obowiązki często uniemożliwiają śmiałe plany. Tymczasem przygoda często czai się tuż za zakrętem, na skraju uczęszczanego szlaku. Często boczny szlak omijamy, płynąc doskonale znaną trasą, zawijając do tych samych portów i przystani. Zachęcam do przygody na szlakach "na uboczu".

Tragedia na Cieplicówce

W niedzielę, 13 kwietnia 2014 r. w godzinach popołudniowych, jacht „Atlanta” z Elbląga, dowodzony przez kapitana Adama R. dotknął masztem przewodów elektrycznych nad rzeką Cieplicówka. Cała czteroosobowa załoga zginęła w wyniku porażenia prądem lub/i wywołanego tym pożaru. Jak mogło do tego dojść? Analiza wypadku i konsekwencje, które spowodowały ustawienie tablic wprowadzających wodniaków w błąd.

Do kiedy pracują śluzy i pochylnie na Kanale Elbląskim i Poj. Iławskim?

Już wiemy, jak będą funkcjonować obiekty hydrotechniczne w sąsiedztwie Pętli Żuławskiej - na Kanale Elbląskim i Poj. Iławskim jesienią 2016 roku. Sezon będzie trwał do 09 października. Szczegóły w dalszej części artykułu i w komunikatach RZGW, które regularnie zamieszczamy na stronie.

18 numer biuletynu Pętla Żuławska

Biuletyn-newsletter spółki Pętla Żuławska to cykliczne wydawnictwo informujące o działaniach podejmowanych przez spółkę, a także ważnych zmianach i wydarzeniach na wodach Pętli. Czekamy na Wasze uwagi, opinie, czy propozycje zmian dotyczące szlaków Wodnych Pętli Żuławskiej, funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych i przystani. Zapraszamy do lektury aktualnego 18 numeru biuletynu i numerów archiwalnych.

Mapa hydronawigacyjna Polski

W dziale mapy dodaliśmy nową mapę hydronawigacyjną całej Polski autorstwa Wojciecha Kuczkowskiego. Są na niej zaznaczone wszystkie śluzy i inne ważne obiekty hydrotechniczne. I chociaż na mapie są pewne błędy, w tym dotyczące szlaków Pętli Żuławskiej, to staraliśmy się je wychwycić i zaznaczyć w komentarzu, a sama mapa jest wartościowym dodatkiem informacyjnym.

Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska

Koncepcja programowo-przestrzenna projektu Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska to, mówiąc wprost, nic innego jak kontynuacja projektu Pętla Żuławska, czyli budowy infrastruktury dla wodniaków, tym razem na szlakach wodnych Zatoki Gdańskiej. Projekt obejmuje jednak także dalszy rozwój "rdzennych" szlaków Pętli - na przykład rewitalizację rzeki Tugi do Nowego Dworu Gdańskiego. Realizacja projektu nastąpi do 2020 roku.

Wypadki - nowy dział na naszej stronie

Na naszej stronie dodaliśmy nowy dział wypadki, w którym zamieszczamy raporty z różnego rodzaju zdarzeń na wodzie w rejonie Pętli Żuławskiej i sąsiednich szlaków wodnych. W ramach prewencji i ku przestrodze. Warto pamiętać, że wody Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej, na które wypływamy ze śródlądowych szlaków to nie są "większe jeziora" a morskie wody wewnętrzne lub zatokowe. Do rejsu na takich wodach należy się odpowiednio wcześniej przygotować.

Subskrybuje zawartość