Groszkowo i Grochowo - nad Szkarpawą i Wisłą Królewiecką

Grochowo to wieś na Pętli Żuławskiej, nad Wisłą Królewiecką. Ciekawostkę stanowi fakt, że miejscowość o bardzo podobnej nazwie, Groszkowo, położona jest nad sąsiednią Szkarpawą. Cumując w Grochowie możemy więc zacumować do pomostu nad Wisłą Królewiecką, a w Groszkowie zawinąć do pozostałości dawnych basenów portowych, dziś opuszczonych i zielonych, doskonałych na biwak - nad Szkarpawą.




Grochowo nad Wisłą Królewiecką

Kiedy płyniemy Wisłą Królewiecką, na około 2,2 km szlaku na prawym brzegu widać zabudowania wsi Grochowo Pierwsze. Pzed wsią linia wysokiego napięcia. Wysokość 16 metrów. Uwaga! Linia ta "wzrokowo" wygląda na niższą niż jest w rzeczywistości i w ogóle na najniższą na Wiśle Królewieckiej. Za linią, na prawym brzegu wylot kanału odprowadzającego z polderu Grochowo. W głębi widoczna jest stacja pomp. Według niektórych map to rzeczka Łaszka. Według innych kanał bez nazwy. Płynie ona aż do Zalewu Wiślanego. a w miejscu gdzie się z nim łączy znajduje się przecudnej urody stara przystań rybacka Łaszka, dostępna nawet dla jachtów o dużym zanurzeniu.

Po minięciu ujścia
owego kanału, widać na brzegu wiatę przystanku autobusowego i pawilonik sklepu. Jedno miejsce do lądowania na brzegu jest tuż przed wiatą przystankową. Dalej, po minięciu wiaty odnajdziemy kolejne odcinki brzegu pozbawione trzcin. Tam właśnie polecam lądowanie "na dziko". W Grochowie znajduje się przystanek autobusowy i niewielki sklep spożywczy, otwarty dwa razy dziennie przez kilka godzin.

Grochowo nad Wisłą Królewiecką - fot. Piotr Salecki


Grochowo nad Wisłą Królewiecką - fot. Piotr Salecki


Wejście do dawnego basenu portowego w Groszkowie nad Szkarpawą - fot. P. Salecki


Opuszczony basen portowy w Groszkowie nad Szkarpawą - fot. P. Salecki

Groszkowo nad Szkarpawą
Głęboki kanał na północnym brzegu Szkarpawy w miejscowości Groszkowo, prowadzi do głęboko wcinających się w ląd basenów. Nie ma tam gospodarza. Brzegi są ziemne, skarpowe. Najprawdopodobniej jest to miejsce po dawnym porcie, w którym przeładowywano na barki płody rolne.  Obecnie jest to doskonałe miejsce na postój w ciszy i spokoju, miejsce całkowicie osłonięte od falowania, dobre na biwak i ognisko. To także miejsce na lokalną przystań - a więc perspektywiczne. charakterystycznym punktem orientacyjnym jest silos i zabudowania gospodarstwa w głębi lądu, dobrze widoczne z wody, położone na wschód od ujścia kanału do Szkarpawy. Na przeciwległym brzegu znajdują się zabudowania miejscowości Chełmek. Dawniej w tym miejscu przechodziła nad Szkarpawą niska linia energetyczna, obecnie poprowadzona pod dnem rzeki.

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź