Film - przewodnik rejs Szkarpawą z Zalewu Wiślanego do Osłonki

Przedstawiamy trzeci film prezentujący szlaki wodne Pętli Żuławskiej. Filmowy rejs odbywamy Szkarpawą od Zalewu Wiślanego do przystani Pętli Żuławskiej w Osłonce. Film zawiera dodatki infograficzne ułatwiające żeglugę i ostrzegające o zagrożeniach.









  • Więcej o Szkarpawie tutaj
  • Więcej filmów na naszej stronie tutaj

Szkarpawa to typowa żuławska rzeka - prawie bez prądu. Ma długość 25,4 km. W przeważającej długości obwałowana, z brzegami porośniętymi szuwarami. Łagodnie meandruje, są również długie proste odcinki. Na rzece gniazduje wiele gatunków ptaków, na całej trasie spotykamy również Czaple Siwe. Swoje żeremia mają tu bobry, których aktywność wyraźnie widać na pniach drzew. Szkarpawa stanowi podstawową i najkrótszą drogę wodną dla jachtów płynących z Gdańska na Zalew Wiślany a także z Gdańska do Elbląga i dalej, na Kanał Elbląski i Pojezierze Iławskie. Szkarpawa jest jedną z najważniejszych rzek szlaku Pętli Żuławskiej. Aby zatoczyć ową Pętlę  kontynuujemy dalej żeglugę Nogatem pod prąd, następnie Wisłą z prądem i ponownie dopływamy do początku Szkarpawy.

A więc jest to jeden z najbardziej uczęszczanych i znanych szlaków "tranzytowych" Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Tej rzece poświęcam więc wiele uwagi. Szkarpawa rozpoczyna swój bieg od śluzy Gdańska Głowa, łączącej Wisłę ze Szkarpawą i uchodzi do Zalewu Wiślanego w pobliżu miejscowości Osłonka.


Nabrzeże przystani w Osłonce. W sezonie nigdy nie jest puste... - fot. Piotr Salecki

Obiekty hydrotechniczne
Na rzece mamy do przejścia wyjątkowe obiekty hydrotechniczne - śluzę (z mostkiem obrotowym), most zwodzony w Drewnicy, kolejowy most obrotowy i kolejny most
zwodzony w Rybinie.
Wszystkie obiekty są czynne i otwierane w wyznaczonych godzinach.

  • Więcej o Szkarpawie tutaj
  • Więcej filmów na naszej stronie tutaj

Piotr Salecki

Odpowiedzi

Błędy!

Zdjęcia - śliczności! Ale opis... -------------------- Pierwszy slajd - opisany tak, jakby celem jego twórcy było wprowadzić osobę pływającą w tym miejscu po raz pierwszy w głęboką konfuzję. Zupełnie pominięto bowiem fakt, że aby płynąć z pokazanego miejsca Zalewem, do Kątów albo do Elbląga, trzeba najpierw przepłynąć kilka kilometrów wśród trzcinowisk a następnie po otwartych wodach Zalewu. I ze trzeba tak płynąć aż do stawy "Gdańsk". Również dlatego, że ograniczenia, które wprowadza budowa "przekopu Mierzei Wiślanej", wyłączają legalną żeglugę we wschodniej, płytkiej części Zalewu. BTW - do Elbląga można z Zalewu dopłynąć również Nogatem, nieprawdaż? -------------------- Drugi slajd - opis: "miejsce w którym płynąc z zalewu Wiślanego w lewo odchodzi Nogat"... Jaki to język? Hmmm, może warto sprawdzić jak i kiedy używa się w języku polskim imiesłowów przysłówkowych współczesnych - przed tworzeniem opisu? -------------------- Trzeci slajd - imiesłów (przymiotnikowy czynny) tym razem na miejscu (prawie...), ale brak informacji o tym, że "kierunek Malbork" jest jednocześnie "kierunkiem Elbląg" - przez Nogat i Kanał Jagielloński... Podobnie na jednym z kolejnych slajdów (0:41)...

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź