Rejs Radia Gdańsk po wodach Pętli Żuławskiej

Majowy rejs załóg Radia Gdańsk po wodach Pętli Żuławskiej stał się już coroczną tradycją. Rejsowi partneruje spółka Pętla Żuławska. Rejs rozpoczął się w Żuławkach (26.05) i prowadzi przez Rybinę (26.05), Osłonkę (28.05.), Elbląg (28.05), Malbork (29.05), Białą Górę (30.05), Tczew (31.05) do Błotnika (01.06). Koniec rejsu 2 czerwca 2018 r. w Żuławkach. Reportaże z trasy przekazywane są na żywo kilkakrotnie w ciągu dnia.



Mają być burze, grad i silny wiatr, ale nas to nie przestrasza. Tradycyjnie już w maju Radio Gdańsk wypływa w Rejs Pętlą Żuławską. Dwie ekipy, w których znajdą się nasi redakcyjni koledzy z Trójmiasta, Słupska czy Tczewa, będą odkrywać nieznane pomorskie zakątki. A burza? Wilkom morskim taka drobnostka nie przeszkadza.Pierwsza ekipa swój rejs houseboatem rozpocznie w sobotę 26 maja z samego rana i płynąć będzie aż do wtorku.

Na przystani Pętli Żuławskie w Rybinie - fot. Michał Kułakowski - Radio Gdańsk

TAM NAS JESZCZE NIE BYŁO
Na początek odcinek Żuławki - Rybina przez Szkarpawę. To doskonała okazja, by porozmawiać o liczącej ponad 100 lat Żuławskiej Kolei Dojazdowej i zabytkowym moście obrotowym nad Szkarpawą w Rybinie. W kolejny weekend (przed 1 czerwca) rusza sezon. Kolejarze czynią ostatnie przygotowania. Wydali też książkę...

Dzień drugi to trasa Rybina - Tujsk - Osłonka. Tak, nigdy tam nie byliśmy. Od dawna nie zwodzone mosty w Tujsku i Żelichowie uniemożliwiają wpłynięcie do tego pięknego miasta nad Tugą. Od 2021 roku to będzie możliwe, bo w planach są remonty i budowa przystani. Na razie jednak mogą się tam dostać tylko kajakarze i niskie łodzie. Taką łódź posiada właśnie prężnie działający Klub Nowodworski, który zadeklarował, że pomoże nam się tam dostać.

Poniedziałek, z Osłonki ruszymy do Elbląga. Do tej pory niewiele wspominaliśmy o wyspie Nowakowskiej - stale zagrożonym cofką lądzie o fajnej historii i jeszcze piękniejszej przyrodzie. Da się ją opłynąć nie tylko rzeką Elbląg, ale i Nogatem, do ujścia w wodach Zalewu. Tej trasy dotąd nie pokonaliśmy. Dzień czwarty to podróż z Elbląga Nogatem do Malborka. Tam o mieście, zamku, nocnym zwiedzaniu. I zamiana składów.

W rozmowie z Przemysławem Strzyżewskim z Żuławskiej Kolei Wąskotorowej - fot. Michał Kułakowski - Radio Gdańsk

DOLINY, ŚLUZY, PRZEPOMPOWNIE
Druga ekipa swoją podróż rozpocznie w środę i z Malborka popłynie do Białej Góry, czyli początku Żuław. Po drodze gmina Miłoradz - obraz przed i powojennego osadnictwa, odnowiona stara wozownia oraz niedaleko, w Mątowach, sanktuarium błogosławionej Doroty.

Czwartek to podróż z Białej Góry przez Tczew, aż do Błotnika. Tam będziemy relacjonować podróż po rozpościerającej się między Gniewem a Tczewem Dolinie Walichnowskiej. Nieznanej, a o charakterze typowo żuławskim. Co prawda nie dla wszystkich to Żuławy, choć są przepompownia i śluzy w Rybakach czy kuźnia podcieniowa.

Dzień siódmy to niespodzianka. Jest kilka pomysłów, ale nawet "najstarsi górale" nie wiedzą, co się wydarzy i co radiową ekipę spotka. I ta niespodzianka zakończy nasz tygodniowy rejs.

W rejsie na wodach Pętli Żuławskiej - fot. archiwum Radio Gdańsk

WSZYSTKO NA ANTENIE
Relacji z rejsu będzie można słuchać w sobotę po 9:05 w programie Nie śpij, zwiedzaj z Radiem Gdańsk. Kolejne nasze sprawozdania około 12:15, a później po 16:30.
W niedzielę damy o sobie znać po 10:00 w programie Cafe niedziela w Radiu Gdańsk oraz pomiędzy 17:00 a 19:00 w trakcie Radia Gdańsk z boisk i stadionów.
Od poniedziałku do piątku z kolei będziemy pojawiać się na antenie regularnie o 8:20, 12:15, 17:10 oraz 18:10. A także, od czasu do czasu, w serwisach.

Sebastian Kwiatkowski - Radio Gdańsk

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź