Planujemy rejs po Pętli Żuławskiej - hausboot (barka motorowa)

Jak zaplanować rejs po wodach Pętli Żuławskiej? To pytania często kierowane przez wodniaków do biura Spółki Pętla Żuławska. Zazwyczaj nie jest łatwo w prosty i jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Plan rejsu zależy przecież od wielu czynników. W cyklu kilku artykułów przedstawimy propozycje i podamy informacje, które pomogą w planowaniu i późniejszej realizacji rejsów po wodach Pętli Żuławskiej.



Jak zaplanować rejs po wodach Pętli Żuławskiej?
To pytania wodniaków, często kierowane do biura Spółki Pętla Żuławska. Zazwyczaj nie jest łatwo w prosty i jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Plan rejsu zależy przecież od wielu czynników - na przykład od oczekiwań samej załogi, jej wieku, zainteresowań, dostępnego czasu, wcześniejszego rejsowego  doświadczenia (lub jego braku), wyboru jednostki, którą wypłyniemy. Postaram się w cyklu kilku artykułów przedstawić propozycje i podać informacje, które pomogą w planowaniu i późniejszej realizacji rejsów po wodach Pętli Żuławskiej.


Aby obejrzeć infografikę w większej rozdzielczości kliknij na nią.

Czas trwania rejsu
Zazwyczaj od tego zaczyna się jakiekolwiek planowanie. Większość wodniaków, którzy czarterują jachty, płynie w tygodniowy rejs. Bardzo rzadko jest on dwutygodniowy. Więcej czasu na wodzie spędzają armatorzy własnych jednostek. W niniejszym artykule zakładamy jako podstawę rejs trwający jeden tydzień.

Wybór trasy
Inwestycja pod nazwą "Pętla Żuławska" objęła swoim zasięgiem także zupełnie odrębne akweny wodne - jak chociażby Zalew Wiślany, stanowiący morskie wody wewnętrzne. Planując rejs należy zwrócić uwagę na to, że specyfika pływania po wodach rzecznych Delty Wisły w znaczący sposób różni się od pływania po Zalewie Wiślanym. Zalew może zaskoczyć nas dokuczliwą falą, która rozbuja naszą barkę motorową, odległości pomiędzy portami są znaczne, a w przypadku pogorszenia się pogody nie możemy dobić do brzegu - musimy dopłynąć do portu.

Oprócz pływania po wodach rzecznych i kanałowych Pętli Żuławskiej wielu wodniaków przy planowaniu rejsu bierze pod uwagę także inne, sąsiadujące z Pętlą Żuławską akweny - oprócz wspomnianego Zalewu Wiślanego na przykład Kanał Elbląski, Pojezierze Iławskie, szlaki wodne wokół Gdańska czy Zatokę Gdańską. Niektóre firmy czarterowe umożliwiają rejs "w jedną stronę". Można wtedy rozpocząć na przykład rejs w Rybinie czy Elblągu a zakończyć w Miłomłynie czy Iławie.

Uprawnienia i wyposażenie
Większość jednostek przygotowana jest do udostępnienia osobom bez żadnych uprawnień. Jednak płynąc hausbootem, zwłaszcza jeśli nie mamy uprawnień motorowodnych, musimy pamiętać o tym, że pływanie po niektórych akwenach tych uprawnień wymaga. Podobnie jeśli chodzi o same jednostki czarterowe - z założenia są przeważnie przeznaczone i wyposażone do pływania po wodach śródlądowych i nie mają na przykład świateł nawigacyjnych, GPS, UKF, czy map morskich. W związku z tym wielu armatorów ogranicza w umowach czarterowych strefę żeglugi. Wybierając firmę czarterową najlepiej wcześniej sprawdzić te szczegóły, aby uniknąć przykrej niespodzianki. Wybranie trasy przez wody Zalewu Wiślanego może na przykład oznaczać konieczność dłuższego niż zaplanowany postoju - ze względu na złą pogodę, a zwłaszcza zafalowanie, które na tym akwenie powstaje błyskawicznie. I nie mówimy tu o przedłużeniu postoju o godzinę lub dwie, ale o dzień lub dwa.


Uwagi do mapki 2018: Most na Pasłęce koło Braniewa został już wybdudowany. Na Motławie w gdańsku w pobliżu Żurawia trwa budowa obrotowej kładki dla pieszych. Na Martwej Wiśle w Sobieszewie trwa przebudowa mostu pontonowego na zwodzony. W miejscach budowy możliwe są okresowe utrudnienia i ograniczenia w żegludze a nawet zamknięcie szlaku wodnego. Mosty zwodzone na Pałęce (nr 13 i 14) są nieczynne (stale zamknięte). Mosty zwodzone na Tudze (nr. 11 i 12) w latach 2018-2019 będą remontowane i będzie przywracana na nich funkcja zwodzenia. Oprócz tego na Tudze będzie jeszcze jeden, nieuwzględniony na mapce most zwodzony. Most obrotowy na rzece Elbląg (nr 16) jest nieczynny i stale otwarty. 

  • Opis ważniejszych obiektów hydrotechnicznych uwzględnionych na mapce jest tutaj
  • Więcej mapek - tutaj

Trasa ramowa
Układ dróg wodnych Pętli Żuławskiej, zgodnie z nazwą umożliwia żeglugę okrężną i powrót do portu rozpoczęcia rejsu. Podstawową "pętlę" tworzą Nogat, Wisła i Szkarpawa. To znacznie zwiększa nasze możliwości i zasięg rejsu, gdyż nie musimy tą samą trasą wracać z powrotem.
Ramowa trasa podstawowa to 4 dni.
1 dzień. Elbląg-Malbork.
2 dzień. Malbork-Biała Góra.
3 dzień. Biała Góra-Tczew-Rybina.
4. Dzień. Rybina-Osłonka-Elbląg.

Oczywiście rejs możemy rozpocząć w innym porcie - np. w Malborku, Białej Górze czy Rybinie i z nich liczyć podstawową czterodniową trasę. Jeśli rejs rozpocznie się w jakimś bardziej oddalonym porcie, - np. Nowej Pasłęce, Gdańsku, Tolkmicku, czy Fromborku - musimy doliczyć odpowiedni czas na dopłynięcie i powrót do niego, dodatkowo biorąc poprawkę na specyfikę akwenu i możliwość wydłużenia rejsu ze względu na złą pogodę.

Większość szlaków rzecznych Pętli ma minimalny prąd. Jedynym wyjątkiem jest Wisła, która ma stosunkowo silny prąd. Najlepiej więc tak ułożyć trasę rejsu, aby płynąć Wisłą z prądem. Oszczędzi to mnóstwo czasu i dywagacji czy "damy radę", mając do dyspozycji silnik o niewielkiej mocy.
Pozostałe dni możemy przeznaczyć na realizację tras wariantowych o których dalej.

Rozwinięcie trasy rejsu Po Pętli Żuławskiej - warianty

  • do Gdańska

1 dzień. Biała Góra-Tczew-Błotnik
2 dzień. Błotnik-Gdańsk
3 dzień. Gdańsk-Rybina
Większość firm czarterowych nie zezwala na wypływanie na wody Zatoki Gdańskiej, ale mamy możliwość płynięcia wodami Martwej Wisły i Motławy. Po drodze śluza, most w Sobieszewie - obecnie pontonowy, zwodzony w budowie oraz słynna już kładka przez Motławę.

  • na Zalew Wiślany

2 dni: Rybina-Kąty Rybackie-Osłonka
3 dni: Osłonka-Tolkmicko-Krynica-Elbląg
4 dni: Rybina-Kąty-Krynica-Tolkmicko-Nowa Pasłęka-Braniewo-Frombork-Elbląg
Wypłynięcie na Zalew Wiślany zalecane jest doświadczonym wodniakom.

  • rozwinięcie trasy Pętla Żuławska

1 dzień: Rybina-Sztutowo-Osłonka. Trasa może przebiegać częściowo wodami Zalewu Wiślanego.
2 dni: Rybina-Nowy Dw. Gdański-Osłonka. Trasa będzie dostępna po zakończeniu remontu mostów zwodzonych na Tudze. Na Tudze często występuje zagęszczona roślinność pływająca co bardzo utrudnia płynięcie.

  • Rozwinięcie trasy na jez. Druzno

1 dzień: Elbląg-jez. Druzno-Elbląg
2 dni: Elbląg-jez. Druzno-Węgle-Elbląg.
Po dopłynięciu na jezioro Druzno warto zacumować w bazie wędkarskiej w Węglach. Można tam wypożyczyć łódź wiosłową i z bliska podziwiać przyrodę.
ciąg dalszy nastąpi...
Piotr Salecki

  Warto przeczytać
Jak zaplanować rejs po wodach Pętli Żuławskiej? To pytania często kierowane przez wodniaków do biura Spółki Pętla Żuławska. Zazwyczaj nie jest łatwo w prosty i jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Plan rejsu zależy przecież od wielu czynników. Kolejny artykuł w którym podpowiadamy jak zaplanować i zrealizować rejs jachtem po wodach Pętli Żuławskiej.
Więcej -
tutaj

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź